HİBEBİS
EN

Diyalog Sosyal Girişimcilik Derneği (DİSODER)

 
 Proje Uygulayıcısı : Diyalog Sosyal Girişimcilik Derneği (DİSODER)
 Proje Süresi : 12 ay (16.10.2018 - 16.10.2019)
 Proje Uygulama Yer(ler)i : Proje, TANAP boru hattı güzergahında bulunan 14 il ve bu illere bağlı 52 ilçeyi kapsayacaktır.

11 İle bağlı 36 ilçede engelli bireyler ve ailelerine yönelik eğitimler verilecek, 3 il ve bu 3 ile bağlı 16 ilçedede istihdam olanağı sağlayacak etkinlikler düzenlenecek, 5 ilde 5 mekanın hayata geçirilmesi ile erişilebilir mekanlar aracılığıyla engelli bireylerin bağımsız bireyler olmalarına katkı sunulacaktır.

Projenin kapsadığı iller ve bu illere bağlı ilçeler şöyledir:
Ardahan (Merkez, Damal, Hanak, Posof), Bayburt (Demirözü), Erzincan (Çayırlı, Otlubeli, Refahiye, Tercan), Erzurum (Aşkale, Aziziye, Horasan, Köprüköy, Pasinler, Yakutiye), Gümüşhane (Kelkit, Şiran), Giresun (Camoluk), Kars (Merkez, Sarıkamış, Selim, Susuz), Kırıkkale (Çelebi, Karakeçili, Keskin), Kırşehir (Akçakent, Çiçekdağı), Sivas (Akıncılar, Gölova, Hafik, İmranlı, Merkez, Yıldızeli, Zara), Yozgat (Akdağmadeni, Merkez, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun, Yerköy)

Ankara (Bala, Gölbaşı, Haymana, Polatlı), Eskişehir (Çifteler, Günyüzü, İnönü, Mahmudiye, Odunpazarı, Seyitgazi, Sivrihisar, Tepebaşı), Bursa (Büyükorhan, Harmancık, Mustafakemalpaşa, Orhaneli)
 Projenin Amacı : Proje"nin genel hedefi, TANAP Boru hattı güzergâhında yaşayan engelli bireyler ve ailelerinin güçlendirilmesi, sosyal hayat ve iş hayatına tam ve etkili katılımlarının sağlanması ve tüm toplumu kapsayacak sosyal fayda ve sürdürülebilir kalıcı değerlerin oluşturulmasına katkı konulmasıdır. Bu genel hedefe yönelik olarak;
-Öncelikli 11 ile bağlı 36 ilçede yapılacak eğitimlerle engelli bireyler ve ailelerinin sosyal hayata katılımı ve hizmetlere erişimlerinin sağlanması;
- Kamu, yerel yönetimler, özel sektör, STK vb. ilgili kurumların çalışanları başta olmak üzere toplumun genelinde bireylerde engelli farkındalığını sağlayarak, önyargıların ve engelliliğe dayalı ayrımcılığın giderilmesine ve cinsiyet eşitliğinin gözetilmesine katkı sağlanması,
- Engelliler ve ailelerinin yaşamlarını kolaylaştıracak araç ve gereçlerin temini ve erişebilir ortak yaşam alanının modellenmesi yolu ile engellilerin eşit fırsata sahip olmalarına ve örnek erişilebilir alanların karar verici ve uygulayıcı kurumlar için rehber niteliğinde olmasının sağlanması,
- İstihdam potansiyeli yüksek Ankara, Bursa ve Eskişehir illerinde “Engelliler için Kariyer Günleri” ve eğitimler düzenleyerek engellilerle engelli aday arayan işverenleri bir araya getiren ortamlar yaratılması, engelli bireylerin işgücüne katılım oranlarının artırılması ve doğru şekilde istihdam edilmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır.
1. Engelliler ve aileleri
2. Kamu kurumları ve çalışanları (Valilik, Kaymakamlık, Belediye, İŞKUR, vb.)
3. Özel istihdam büroları, iş ve meslek danışmanları, iş koçlar, insan kaynakları sorumluları
4. İşverenler ve özel sektör çalışanları
5. STK’lar ve çalışanları
6. Üniversite öğrencileri ve akademisyenler
 Hedef Grup(lar)  : TANAP boru hattı güzergahının geçtiği illerde yaşayan engelli bireyler ve aileleri projenin öncelikli hedef grubunu oluşturmaktadır. Projenin genel hedefi ve amaçları doğrultusunda kamu kurumları, yerel yönetimler ve çalışanları; özel istihdam büroları, iş ve meslek danışmanları, iş koçları ve insan kaynakları sorumluları; işverenler ve özel sektör çalışanları; STK’lar ve çalışanları; üniversite öğrencileri ve akademisyenler projenin diğer hedef gruplarını oluşturmaktadır.
 Faydalanıcı web-sitesi  : www.disoder.org
 

Proje hedefleri doğrultusunda, öncelikle 11 ilde, çalışmaya başlamadan önce bir ihtiyaç analizi çalışması yapılacaktır. Bu ihtiyaç analizi ile erişilebilir ortak yaşam alanlarının yapılacağı ve proje faaliyetlerinin yoğunlaşacağı ilçeler, ihtiyaç ve proje stratejisi doğrultusunda önceliklendirilecektir. İhtiyaç analizi ile il ve ilçelerde yaşayan engellilerin sayıları, ihtiyaçları ve beklentileri tespit edilecektir. Bu çalışmadan elde edilen verilerin ışığında eğitim, farkındalık, etkinlik, uygulama süreçlerini içeren faaliyetler 14 il ve 56 ilçede gerçekleştirilecektir.

Proje kapsamında boru hattı güzergâhındaki 20 il içerisinden 11 il ve bağlı 36 ilçede eğitim ve farkındalık faaliyetleri gerçekleştirilecektir.
TANAP boru hattı güzergâhında bulunan 3 İlde ‘’Engelliler için Kariyer Günleri’’ etkinlikleri gerçekleştirilecektir.

11 ilde paydaşlarla yapılan ve ihtiyaç analizi sonuçları doğrultusunda belirlenen 5 ilde erişilebilir ortak yaşam alanının oluşturulması ve modellenmesi tamamlanacaktır.
Projede planlanan farkındalık ve eğitim çalışmalarının amaçlarına uygun olarak, görsel metaryaller, engelli hakları ve hizmetlere erişime dair spotlar, VTR"ler ve WEB sitesi hazırlanacaktır.

Proje faaliyetlerinin tamamlanmasını takiben sosyal etki analizi ile projenin yarattığı sosyal etkinin paydaşların akış açısından ölçümlenmesi hedeflenmektedir. 
TANAP Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenme Politikası hakkında Bilgilendirme
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Tanap Doğalgaz İletim Anonim Şirketi (“Tanap”) Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenme Politikasını (“Politika”) incelemek ve güncellemeleri takip edebilmek için www.tanap.com adresini ziyaret edebilirsiniz.