HİBEBİS
EN

HABERLER

09 Nisan 2019 TEMMUZ AYINDA AVRUPA'YA 10 MİLYAR METREKÜP TAŞIYACAK


TANAP projesiyle 1 Temmuz'dan itibaren Adriyatik Boru Hattı'na 10 milyar metreküplük gaz teslim edilecek. 


TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Azerbaycan'dan gelecek gazın 1 Temmuz'dan itibaren boru hattı ile Avrupa'ya verilmesinin planlandığını açıkladı. Bu açıklamaya göre gelecek 16 milyar metreküpün 6 milyar metreküpü Türkiye'de kalacak, geri kalan 10 milyar metreküplük gaz ise Trans Adriyatik Boru Hattı ile Avrupa'ya taşınabilecek. Şahdeniz -2 Güney Gaz Koridoru projesinin en önemli noktası konumunda. Buradan çıkarılan doğalgazı taşıyacak TANAP projesinin Avrupa'ya gaz taşıyacağı Eskişehir'den Edirne - İpsala'ya kadar uzanan 2'in fazının çalışmaları tamamlandı. Toplam 1850 kilometrelik uzunluğu sahip hatta Türkiye üzerindeki çalışmalar 22 şehir ve 67 ilçeyle birlikte toplamda 600 köyden geçilerek böylece tamamlanmış oldu. Avrupa'ya taşınacak gaz için ipsala Sarıcaali köyündeki doğalgaz ölçüm istasyonuna hat ulaştırılmış oldu.

RAKAMLARLA TANAP: Toplam uzunluğu, 1850 kilometre. TANAP projesinde 131 bin 620 ana hat borusunun kaynağı yapıldı. Hattın en yüksek noktası 2760 metre, en derin noktası ise deniz seviyesinin 65 metre altında oldu. 50 milyon 908 bin 339 metreküplük kazı ve 7 bine yakın özel geçiş gerçekleştirildi. Projenin en yoğun döneminde 13 bin kişinin çalıştığı TANAP'ta 30 Haziran 2018 tarihinde başlayan ticari işletmecilik faaliyeti kapsamında 190 kişi görev yapıyor.





TANAP Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenme Politikası hakkında Bilgilendirme
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Tanap Doğalgaz İletim Anonim Şirketi (“Tanap”) Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenme Politikasını (“Politika”) incelemek ve güncellemeleri takip edebilmek için www.tanap.com adresini ziyaret edebilirsiniz.